Arif Şentek

İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da bitirdi. İki yıl İstanbul Tıp Fakültesine devam etti. Daha sonra girdiği ODTÜ Mimarlık Bölümünden 1970’da mezun oldu. Yüksek lisans çalışmasını “1940-1950 Yıllarında Türkiye’de Kentleşme, Konut ve Yapı Üretimine İlişkin Görüşler” başlıklı teziyle 1979’da tamamladı.

Kısa bir süre Ankara’da serbest mimarlık yaptı. 1979’da İzmir’e yerleşti. Bir süre Kültür Bakanlığı İzmir Teknik Müdürlüğünde sözleşmeli olarak çalıştı.  Mesleğini genellikle inşaat yönetimi alanında sürdürdü. Türkiye’de ve yurtdışında şantiye şefliği ve proje müdürlüğü yaptı. Suudi Arabistan, Rusya, Pakistan ve Afganistan’da değişik projelerde çalıştı. 

Öğrencilik yıllarında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrenci Derneği yönetiminde ve ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü çalışmalarında yer aldı. 

1971’den başlayarak Mimarlar Odasında değişik görevlerde bulundu. Ankara Şube Sekreterliği (1971-1973), Oda Yayın Sekreterliği (1973-1976), Oda Genel Sekreterliği (1990-1992 ve 2000-2002) yaptı.

UİA ve ACE çevrelerinde geliştirilen uluslararası mesleki belgelerin Türkçeye kazandırılmasına çalıştı. Oda’nın İzmir ve Ankara Şubelerinde görev yaptı, çalışmalara katkıda bulundu.

1970’lerde Mimarlık Haberler ve TÜTED Haberler gazetelerinin yayını başlattı ve bir süre yürüttü.

Mimarlar Derneği 1927 yönetiminde görev aldı, yönetim kurulu başkanlığı yaptı. Kurucu üyesi olduğu Mimarlık Vakfının Enstitü Yönetim Kurulunda görev aldı.

Mimarlık mesleğinin uygulanması ve mesleki örgütlenme konularında yayınlanmış yazı ve çevirileri vardır. Bianet ve Solfasol’da toplumsal konularda yayınlanmış yazıları bulunmaktadır.

Halen Urla’da yaşamaktadır.

 

www.areksan.com Instagram Fashion Posts Instagram Celebrity Posts Instagram タトゥーモデル Instagram BILDERRAHMEN Tags Germany Instagram Viewer Free Steam Wallet Code
https://www.forexman.xyz