Cânâ Bilsel

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. 1989 yılında ODTÜ’de Mimari Tasarım alanında yüksek lisans derecesini almasının ardından doktora eğitimini sürdürmek üzere Fransa’ya gitti. Paris X – Nanterre Üniversitesi’nde 1990 yılında Sosyoloji ve Kentsel Coğrafya alanında D.E.A. lisansüstü diplomasını, Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville ve Paris VIII Üniversitesi Institut Français d’Urbanisme “Mimarlık ve Kentsel Tasarım: Kuramlar ve Uygulamalar” lisansüstü programından 1993 yılında ikinci D.E.A. derecesini aldı. Doktora araştırmalarını Paris X – Nanterre Üniversitesi’nde sürdüren Cânâ Bilsel 1996 yılında Şehircilik (Urbanisme) alanında doktora derecesini aldı. Doktora tezi “Kültürler ve İşlevsellikler: Ondokuzuncu Yüzyıl Başından Yirminci Yüzyılın İlk Yarısına İzmir Kentinin Morfolojik Evrimi” başlığını taşımaktadır.

Cânâ Bilsel’in ulusal ve uluslararası dergi ve kitaplarda kent ve mimarlık, kent ve şehircilik tarihi, kentsel tasarım, kamusal alan ve kent estetiği konularında yayınları bulunmaktadır. ESA Strasbourg Mimarlık Okulu tarafından 2009 yılında Strazburg’da düzenlenen “Le Corbusier Türkiye’de: Le Corbusier’nin İzmir Planı” başlıklı serginin küratörleri arasında yer aldı. Suna İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından 2010 yılında düzenlenen “İmparatorluk Başkentinden Cumhuriyet’in Modern Kentine: Henri Prost’un İstanbul Planlaması (1936-1951)” başlıklı serginin küratörlüğünü yaptı. A. Ayça Bilsel ve S. Güven Bilsel ile birlikte katıldıkları Gaziantep Atatürk Kültür Parkı Kentsel Tasarım Yarışması’nda birincilik ödülü, Uluslararası Gelibolu Barış Parkı Kentsel Tasarım Fikir Yarışması’nda Eşdeğer Mansiyon ödülü, Ela Aral Alanyalı ile birlikte katıldıkları Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi Kentsel Tasarım Yarışması’nda mansiyon ödülü aldı.    

1987 yılında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladığı ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde 1996 yılında yeniden göreve başlayan Cânâ Bilsel, 2006 yılında Doçent unvanını aldı. 2011 yılında ODTÜ’de Profesör olmasının ardından 2012-2015 yılları arasında Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu. Halen ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde mimari tasarım ve kentsel tasarım alanında kuram ve stüdyo dersleri vermektedir. 

www.areksan.com Instagram Fashion Posts Instagram Celebrity Posts Instagram タトゥーモデル Instagram BILDERRAHMEN Tags Germany Instagram Viewer Free Steam Wallet Code
https://www.forexman.xyz