Mimarların Bağımsız Örgütlenmeleri

Cumhuriyetin ilanı ile yeni bir Cumhuriyet’in oluşum süreci içinde Mimarlar da artık kendi, bağımsız örgütlerinine kavuşmayı istemektedirler ve zorda olsa şartlar da buna elvermektedir. 18 Şubat 1927’de Ankara’da Türk Mimarlar Cemiyeti, 9 Mart 1927’de İstanbul’da Güzel Sanatlar Birliği Mimari Şubesi birbirlerinden tamamen habersiz, yirmi gün ara ile kurulmuştur.

1934 yılında Güzel Sanatlar Birliği Mimari Şubesi mensupları Türk Mimarlar Cemiyeti İstanbul Şubesini kurmuş, 1939 yılında resmen kabul edilen tüzükleri ile isimlerini Türk Yüksek Mimarlar Birliği’ne dönüştürmüşlerdir. Bu tüzüğe göre Ankara Merkez, İstanbul Şube olmuştur. 1954 yılında TMMOB ve buna bağlı Mimarlar Odası’nın kurulmasından sonra, 1965 yılında İstanbul Şubesi kapanmış ve Türk Mimarlar Derneği kurulmuştur. Bu örgüt halen çalışmalarını Mimarlar Derneği 1927, adı ile Ankara’da sürdürmektedir.

1930’lu yılların başında Ankara (Akın Barlas Arşivinden)

www.areksan.com Instagram Fashion Posts Instagram Celebrity Posts Instagram タトゥーモデル Instagram BILDERRAHMEN Tags Germany Instagram Viewer Free Steam Wallet Code
https://www.forexman.xyz