'Hermana' 20. Yüzyıl Ankara Yahudileri Görsel Araştırma ProjesiEnver Arcak

Sunum   //  15 Mart 2017 @ 2:30

HERMANA “20.yy Ankara Yahudileri Görsel Araştırma Projesi”
Anadolu’daki en eski Musevi topluluklarından biri olan Ankara Yahudi Cemaatinin geçmişi, M.Ö. 3.yy’a uzanmaktadır. Başlangıçta Romaniot bir topluluk olarak varolmuş, 15. yy Sefarad göçleri, sonrasındakiler ve son olarak Cumhuriyetin Erken Dönemindeki göçlerle 20. yüzyılın ilk yarısında kentteki en yüksek nüfusuna ulaşmıştır.

Bağımsız araştırmacı ve film yapımcısı Enver Arcak, 2016’da SALT Araştırma Dr. Mehmet Bozdoğan Fonu’yla desteklenen “‘Hermana’ 20. Yüzyıl Ankara Yahudileri Görsel Araştırma Projesi”nin bulgularını Mimarlar Derneği 1927’de sunacak. Arcak’ın araştırma süreçlerini anlatacağı konuşması 20.yy’a odaklanarak, Ankara Yahudi cemaatinin sosyal ve ekonomik hayatının arşivlerde yer alan yazılı ve görsel malzemeler, geçmişte yapılmış şehir planlamaları, mimari kayıtlar ve proje kapsamında yapılmış sözlü tarih söyleşileri, aile fotoğraflarının ve belgelerin bir araya getirildiği dijital kayıtların sunumlarından oluşmaktadır.

Enver Arcak

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünden mezun oldu. Kent kültürü tarihi ve sinema alanlarında çalışmalar yürütmekte; kent kültürü ve sinema konularındaki yazıları, Aklına Estikçe isimli blogunda ve Gazete Solfasol’de yayınlanmaktadır.