Süha Özkan

Ustalara Saygı   //  24 Kasım 2020 @ 19:30

“Mimarlık mesleğinin itibarını artıran, mimarlık pratiğini ulusal ve uluslararası ölçekte buluşturan ödül programları ve iletişim platformlarının kurumsallaşması ve kurulması adına yürüttüğü çalışmalar; çağdaş ve yerel mimarlık, mimarlık ve tasarım kuramı, tarihi ve pratiği üzerine yapmış olduğu sayısız yayın; Türkiye ve yurt dışında mimarlık eğitimine vermiş olduğu yüceltici ve çok boyutlu katkı; üniversiteler ve mimarlık kurumlarındaki yöneticilik görevleri; ulusal ve uluslararası yarışmalarda üstlendiği sorumluluklarla nitelikli projelerin ve mimarlık eserlerinin elde edilmesine yönelik verdiği destek; kişisel bir girişim olarak hayata geçirdiği ve mesleki birikimlerini toplumla paylaşmaya aracılık eden Bodrum Mimarlık Kitaplığı; engin bir tevazu ile etik değerlerden ödün vermeksizin sürdürmekte olduğunu örnek meslek hayatı; yapıcı, olumlu, içten, çözüm odaklı ve bilge kişiliğiyle ülkemizde ve dünyada mimarlık ve yapı kültürünün gelişmesine yapmış olduğu çok boyutlu, sürekli, üretken ve etkin katkıları” nedeniyle Suha Özkan’a Mimarlar Derneği 1927 Onur Üyeliği Belgesi takdim edilmiştir.

Suha Özkan’ın meslektaşları, dostları ve öğrencilerinin katkılarıyla ZOOM uygulaması aracılığıyla çevrim içi ortamda gerçekleşen etkinliğin kaydına Mimarlar Derneği 1927 Youtube sayfasından ulaşılabilir.

Suha Özkan

Suha Özkan (d. 1945, Ankara) Türk mimar, mimarlık eleştirmeni ve öğretim görevlisi. Ağa Han Mimarlık Ödülleri Merkezi başta olmak üzere uluslararası birçok mimarlık kurumunda da görevler almıştır. 1945 yılında Ankara’da dünyaya gelen Suha Özkan ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1967 yılında mimar olarak mezun oldu. Aynı üniversitede önce doçent sonra da profesörlük ünvanını aldı. 1978 yılında mimarlık fakültesi dekan yardıcısı, 1979 yılında ise rektör yardımcısı oldu. Türkiye’de ve Türkiye dışında birçok mimarlık yarışmasında, üniversite, akademik kurumlar ve diğer mimarlık kurumlarında çeşitli görevler aldı. Bu kurumlar arasında Hassan Fathy Enstitüsü, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi ve Ağa Han Mimarlık Ödülleri Merkezi de yer almaktadır.

Birçok uluslararası mimarlık kuruşundan madalyaları olan Özkan 2004 yılında AIA Amerikan Mimarlık Enstitüsü’nün Onursal Üyeliği ile onurlandırılan tek Türktür. 2002-2008 yılları arasında UIA Uluslararası Mimarlar Birliği Yönetiminde Konsey Üyesi olarak görev alan alan Özkan 2002-2005 yılları arasında UIA 2005 Kongresi’nin Başkanlığı’nı da üstlenmiştir. Son görevi 2009 – 2012 yılları arasında ODTÜ’de tasarım ve Mimarlık Kuramı profesörlüğünden emekli olan Özkan, ayrıca Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi, XXI Dergisi ve World Architecture Community’nin kurucularındandır: www.worldarchitecture.org da 300’ü aşkın makalesi ve kitapları bulunan Suha Özkan 7 uluslararası mimarlık ve kentsel tasarım yarışması düzenlemiştir. Kendisi halen Katar Ulusal Müzesi bünyesinde yer alacak olan Doha Mimarlık Merkezi’nin Kurucu Direktörlüğünü üstlenmiştir.