Arkitera Seyahat BursuBurcu Göncüoğlu, Beyza Saral, Emine Merdim

Söyleşi   //  16 Kasım 2021 @ 19:30

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında başlatılan ve 2017’den itibaren Geberit sponsorluğunda düzenlenen Türkiye’nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu olan Arkitera Seyahat Bursu bu sene “Doğal Kaynakların Korunması için Teknoloji” teması çerçevesinde düzenlendi. Katılımcılardan tema kapsamında dünyada yaşanmakta olan doğal kaynak krizi sürecinin iyileştirilmesi adına, kentsel alanlarda ve yapılarda uygulanan teknolojik çözümleri sorgulamaları ve bu konuda gelecekte yapılabileceklerle ilgili öngörülerini 16 sayfalık bir yayın içeriği halinde sunması istendi 30 Temmuz′da başvuruları sona eren Seyahat Bursu 2021 için yapılan ön değerlendirme sonucunda 6 başvuru finalist olmaya hak kazandı. 12 Ağustos Perşembe günü finale kalan isimlerin jüri üyeleri And Akman, Onurcan Çakır, 2020 Bursiyeri Deniz Oskay ile Arkitera ve Geberit yetkililerine online olarak yaptıkları birbirinden ilginç ve başarılı sunumların ardından yapılan değerlendirme sonrasında Beyza Saral “Yolculuğa Doğru” başlıklı temasıyla bu yılın bursiyeri olarak seçildi. Sunumunda doğal kaynakların bilinçli kullanımının çocuk yaşta başlamasını gerektiğini vurgulayan Beyza Saral, “Doğal Kaynakların Korunması için Teknoloji” kavramını çocuk kitabı şeklinde aktaracak.

https://youtu.be/_8yKU-UpGDM

Burcu Göncüoğlu

1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık Bölümü’nden mezun oldu. Beş yıl süreyle Barajans İletişim Hizmetleri AŞ’de reklam yazarı ardından 2 sene kreatif direktör olarak çalıştı. 2003-2007 yılları arasında Porland Porselen firmasında reklam ve halkla ilişkiler müdürü, 2007-2009 yılları arasında da VİKO Elektrik’te pazarlama iletişimi yetkilisi olarak görev aldı. 2009 Kasım ayından itibaren Arkitera Mimarlık Merkezi’nde pazarlama ve etkinlik yöneticisi olarak görev yapmaktadır.

Beyza Saral

1997 yılında doğan Beyza Saral, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. 2021 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 2019 yılında Holoğlu İnşaat Tic. ve San. Ltd. Şti’de şantiye stajını tamamladı. 2020 yılında, minimum yaşam alanlarını deneyimlemek amacıyla ARES Shipyard’da askeri gemi projesinde staj yaptı. 2021 yılında Taşyapı-Kara İnşaat adi Ortaklığında yürütülen, Sultanahmet Cami Restorasyon projesinin şantiyesinde stajını tamamladı. Öğrencilik yıllarında, halk dansları ile ilgilenen Saral, halen yamaç paraşütü ve kaligrafi sanatı ile ilgilenmektedir.

Emine Merdim

1978 yılında İstanbul’da doğdu. Orta ve Lise eğitimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ne girdi ve 2000 yılında mimarlık eğitimini tamamladı. Mimarlık eğitimi boyunca Erözü Mimarlık’ta ve Önder Tuncay’ın yanında staj yaptı. 2000 yılında İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Yapı Kürsüsü Yapı Elemanları Bölümü’nde başladığı yüksek lisans eğitimini tamamlamadı. 2001 yılında Sinan Genim’in ofisinde ve Patara Arkeolojik Kazısı’nda çalıştı. 2002-2006 yılları arasında Arkitera Mimarlık Merkezi’nde Arkitera.com editörlüğü görevini yürüten Emine Merdim Yılmaz 2006 -2013 yılları arasında yayınlar direktörü olarak görev aldı. Halen Arkitera Mimarlık Merkezi Genel Koordinatörü olarak görevini sürdürmektedir.