Mürekkep Mimarlık II: Yem Yayınları ve Yem KitabeviMesut Kaya

Mürekkep Mimarlık   //   8 Şubat 2022 @ 19:30

Mürekkkep Mimarlık etkinlikleri, Yapı-Endüstri Merkezi bünyesinde yer alan, mimarlık, tasarım, kültür, sanat ve şehircilik yayınları

Mesut Kaya

1994 yılında girdiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden, “Türkiye’de Mimarlık Yayıncılığı ve Mimarlık Dergileri” başlıklı tezi ile mezun oldu. 1998 yılında henüz 20 yaşında iken Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) çatısı altına girdi. 1998-2006 yılları arasında, Türkiye'nin en uzun soluklu dergisi olan aylık mimarlık, tasarım, kültür, sanat dergisi YAPI'nın 100 sayısının yayına hazırlanmasında, Yayın Sekreteri ve Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 2007 yılında YEM’den ayrılıp Antalya’ya yerleşti. Aylık turizm, kültür, sanat dergisi PORTAKAL’ı çıkardı. Kurucu yayın yönetmeni olarak, aralıksız 24 sayı yayımlanan dergide Antalya'nın tarihi, kültürel, sosyal vb. özelliklerini “Antalyalılara” anlatarak hemşehrilerini kültürlerine sahip çıkmaya davet etti. 2010 yılında YEM’den aldığı davetle YEM Yayın Kitap Yayın Sorumlusu olarak İstanbul’a geri döndü. 2014 yılına kadar YEM Yayın bünyesinde 100'e yakın mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, tasarım, kültür, sanat kitabının planlanmasından hazırlanmasına ve yayımlanmasına uzanan süreçlerde görev aldı. 2014-2017 yılları arasında YEM Yayın ile Türkiye’nin alanında uzmanlaşmış tek kitabevi olan YEM Kitabevi'nin birleştirilmesi kararının ardından YEM Yayın ve Kitabevi Yöneticiliği görevini üstlendi. YEM Yayın kitaplarının yayın programı ve üretiminin yanı sıra Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen yayınevlerinin kitaplarını okurlarına sunan YEM Kitabevi'nin satış, dağıtım, etkinlik vb. tüm organizasyonlarında rol aldı.

Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu’nun faaliyetlerini sonlandırma kararını almasının ardından; Ocak 2018’de çalışma arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Yapımevi Ltd.Şti. ile YEM Yayın ve YEM Kitabevi markalarını devraldı. YEM çatısı altında 20 yıla yakın birlikte görev yaptığı editör, tasarımcı, pazarlamacı vb. çalışma arkadaşlarının yanı sıra yazarlarının, akademik dünyanın ve iş ortaklarının kendisine duyduğu güven ve verdikleri destek sayesinde yayıncılık faaliyetlerinin kesintisiz yürütülmesini sağladı. “Manevi mirasçısı” olduğunu derinden hissettiği YEM’in kuruluş ve çalışma ilkelerinden ödün vermeden; yayıncılık ve iletişim faaliyetlerini geliştirerek YEM Yayın ve YEM Kitabevi Yöneticisi olarak çalışmalarını sürdürüyor.