Bir Yıkımın Ardından, Bir Geleceğin Düşünden: Depremin 1. Yılından Geleceğe BakmakBerkutay Coşkun, Cansu Dinç, Didem Yaran, Elif Mira, Selma Tekin, Serap Çimenser, Tuğba Canyurt

Söyleşi   //   6 Şubat 2024 @ 19:30

Geleceğin dirençli doğal ve yapılı çevrelerini hayal edecek, talep edecek, tasarlayacak, sevecek, koruyacak ve sürdürecek nesiller için bugünden yapılabilecekler üzerine düşler, düşünceler, projeler üzerine söyleşi.

Berkutay Coşkun

Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümü lisans, İTÜ Mimarlık Tezsiz y. lisans mezunu ve şu an yine İTÜ Mimari Tasarımda Bilişim programında yüksek lisansıma devam ediyorum. 2017 yılından bu seneye kadar pek çok alanda yurtiçi ve yurtdışı projeler geliştirdiğimiz AnkaraAks’ın kurucu ortaklığı ve proje koordinatörü sorumlusu olarak görev almaktayım. Mimarlığın girişimcilik tarafında daha çok ilgili olarak son yıllarda dijital oyunlar ve mimarlık arayüzünde hem projeler hem de atölyeler tasarlamaktayım.

Cansu Dinç

1991, Amasya doğumlu. Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Dört yıllık mimarlık deneyimi sonrası, 2019 yılında serbest illüstratör ve tasarımcı olarak çeşitli işbirlikleri içinde projeler üretmeye başladı. Bugünlerde çocuk ve mimarlık ilişkisi üzerine uzun zamandır yürüttüğü çalışmalarına devam ediyor, çocuk kitabı resimliyor, kent ve ütopya kavramları üzerine seriler üretiyor; Sürekli çiziyor ve bol bol hayal kuruyor.

Didem Yaran

1982 yazında İzmir'de bir CODA olarak doğdu. Hayal kurarak, bol bol okuyarak ve okuduklarından ilham alarak, yazarak geçirdiği okul yılları sonrası farklı kültürler ve insanları tanımak için seyahat etti, eğitimler aldı. TEGV Okuyorum Oynuyorum Atölyelerinde ablalık yaptı, dezavantajlı gruplara yönelik erken çocukluk dönemine ilişkin saha çalışmaları yürüttü. Freelance olarak CSO Ada Ankara yaz etkinlikleri eğitmenliği, LOSEV, Maya Okulları ve Ayşe Abla Okulları gibi okullarda yaratıcı ve eleştirel okuma etkinlikleri gerçekleştiriyor.

Elif Mira

1984 yılında Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunudur. Dergi ve yayınevlerinde koordinatör ve editör olarak çalıştı, birçok illüstrasyon yaptı, resimli çocuk kitapları yazarı ve atölye eğitmenidir.

Selma Tekin

1993 kışında Kayseri'de doğdu. PDR lisans ve yüksek lisans eğitimini Gazi Üniversitesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Psikolojisi bölümünde doktora eğitimine devam ediyor. Lisansüstü eğitimi sürecinde Erasmus Öğrenim Hareketliliği kapsamında Polonya Silesia Üniversitesi psikoloji bölümünde ve Atina EPIONI (Yunan Bakımveren Platformu)’nda bulundu. Çocuk yaşlarda başladığı müzik eğitimi sayesinde Kültür Bakanlığı ve özel korolarda saz sanatçısı oldu. Kentlerin cadde ve meydanlarında kemanıyla Türk müzikleri söyleyerek Avrupa’nın pek çok ülkesinde seyahat etti. Eğitim, psikoloji ve sanat alanı profesyonellerinin iş birliğine dayanan pek çok projede eğitmen, yazar ve proje koordinatörü olarak görev aldı. Şu anda özel bir PYP okulunda rehber öğretmen olarak çalışıyor, çocuklarla yaptığı çalışmalardan aldığı ilhamla keman ve ukulelesiyle çocuk şarkıları besteleyip seslendirmeyi seviyor.

Serap Çimenser

Hacettepe Sosyoloji lisans, ODTÜ Felsefe Yüksek Lisans, Pennsylvania Fine Arts da bir yıl özel öğrenci, Bilkent Güzel Sanatlar Yüksek Lisans burslu öğrenci. İlkokul düzeyinde özel okulda yöneticilik, Okul Öncesi kurumda yöneticilik ve parttime Sanat Danışmanı olarak çalıştı. Onbir adet kitap resimledi. Freelance illüstratör ve atölye uygulayıcılığı yaptı.

Tuğba Canyurt

1985 yılında Ankara'da doğdu. Önlisans El sanatları ve önlisans çocuk gelişimi bölümlerinden mezun oldu. Alternatif eğitimlerle ilgili (montessori, beden perküsyonu, orman okulu eğitimi gibi) eğitimlere katıldı. Yaratıcı Drama eğitmenliğini ‘Okul Öncesi Dönemde Görsel Sanatlar Dersinin Yaratıcı Drama Yöntemi İle İşlenmesi’ konusu ile tamamladı. Yetişkinlerle atölyeler düzenlemekle birlikte okul öncesi dönemde yaratıcı drama eğitmenliği yapmaya devam etmektedir.